שיטות טיפול באוטיזם

ישנן מגוון שיטות טיפול לאוטיזם שנפוצות כיום בארץ ובעולם. השיטות המקובלות על מסגרות הבריאות והחינוך כוללות אך ורק התערבות התנהגותית/חינוכית ואין כיום תרופה שניתנת כמענה לאוטיזם (יש תרופות שניתנות להרגעה ולשיפור בעיות שינה – ראו בהמשך).

 

היעילות של שיטות הטיפול ההתנהגותי נבדקה בצורה חלקית בלבד עד היום ויש חילוקי דעות לגבי יעילות שיטות הטיפול עבור ילדים שונים. על אף זאת, יש הסכמה כי טיפול אינטנסיבי מוקדם ככל האפשר (במגוון שיטות) משפיע לטובה על התפתחות הילדים וכי השתתפות ההורים ביישום הטיפול בחיי היום-יום עוזרת להטמעת הלמידה. 

 

אנו ממליצים לקרוא מאמר סקירה של Zwaigenbaum ושותפים משנת 2015 שמסכם את הנושא. 

גישות טיפוליות: 

לאורך השנים פותחו גישות טיפוליות שונות לאוטיזם. להלן רשימה חלקית של הטיפולים הנפוצים בישראל. חשוב לציין שבמקרים רבים, מטפלים משלבים עקרונות משיטות טיפול שונות כך שקשה להפריד בצורה נוקשה בין טיפולים בגישות השונות.

Applied Behavioral Analysis (ABA)

גישה המבוססת על שינוי התנהגותי ומושתת על רעיונות מתחום הלמידה. השיטה כוללת עידוד התנהגויות רצויות לצד דיכוי התנהגויות לא רצויות. בנוסף מלמדים את הילד יכולות חדשות ומרחיבים את ההקשרים בהם משתמש הילד ביכולות אלה. לקריאה נוספת.

DIR | Floortime | Greenspan

מודל המקדם את ההתפתחות של הילד על ידי יצירת אינטראקציה עם הורים ואחרים דרך משחק. המודל מתמקד במציאת מוקד העניין של הילד, ומאתגר את הילד להיות יצירתי וספונטני תוך עירוב החוויה החושית של הילד, יכולותיו המוטוריות ורגשותיו. מטרת המודל היא ליצור אינטראקציות רגשיות משמעותית בין הדמות המטפלת והילד, על מנת לאפשר את התפתחותו בכל התחומים. לקריאה נוספת

Treatment and Education of Autistic and related Communication Handicapped Children (TEACH)

הגישה כוללת בנייה של תכנית עבודה אישית המותאמת לצרכיו של כל ילד בכל תחומי התפקוד. גישה זו משלבת הסתכלות התפתחותית עם טכניקות התנהגותיות (לדוגמא הבניית הסביבה) תוך מעורבות הורית רבה. לקריאה נוספת

Early Start Denver Model (ESDM)

היא שיטת התערבות המתאימה לילדים צעירים בני 12-48 חודשים שנבדקה באופן יחסית מקיף בכמה מחקרים ונמצאה כיעילה בקידום פעוטות עם אוטיזם. התוכנית מבוססת על עקרונות הABA תוך שימוש במצבים משחקיים ושימת דגש מיוחד על מערכת היחסים שנוצרת בין הילד והמטפל. מחקרים הראו כי השיטה  משפרת את יכולות קוגניטיביות, שפתיות והתנהגות יומיומית של פעוטות עם אוטיזם. לקריאה נוספת

 

 

טיפולים פרא-רפואיים: 

בישראל ניתן לקבל מגוון רחב של טיפולים פרא-רפואיים כולל קלינאות תקשורת, ריפוי בעיסוק, טיפול פסיכולוגיה במגוון שיטות, פיזיותרפיה, טיפול באומנות, טיפול במוזיקה, רכיבת סוסים טיפולית, הידרוטרפיה, ועוד... חלק מהטיפולים ניתנים לילדים עם אוטיזם במסגרות החינוך והבריאות וטיפולים אחרים ניתנים באופן פרטי כאשר לחלקם ניתן לקבל החזר מקופות החולים. שני סוגי הטיפול החשובים ביותר עבור ילדים עם אוטיזם הינם:

קלינאות תקשורת:

לילדים עם אוטיזם קשיי תקשורת, ולילדים רבים על הספקטרום יש עיכובים שפתיים. קלינאיות התקשרות עובדות עם הילדים על פיתוח ושיפור יכולות שפה ודיבור תוך שימת דגש על תקשורת לא מילולית שלעיתים קרובות חסרה בילדים עם אוטיזם. טיפולים אלו יכולים לשלב את עקרונות הגישות הטיפוליות הנ"ל, ומשפרים באופן משמעותי את יכולות הילד לבטא את צרכיו ורצונותיו. בילדים על הרצף אשר לא מפתחים שפה, מוקד הטיפול יהיה ללמד את הילד ומשפחתו להשתמש במחוות, שפת סימנים ותקשורת תומכת וחליפית (אשר יכולה להיות בתמונות או בכלים טכנולוגים).

 

ריפוי בעיסוק:

טיפול ריפוי בעיסוק מתמקד בפיתוח יכולות קוגניטיביות, פיסיות, תקשורתיות ומוטוריקה עדינה של ילדים על הרצף כמו גם טיפול בהפרעות בעיבוד החושי (כגון רגישות יתר לצלילים או למגע). המטרה העיקרית היא שיפור איכות חייהם של הילדים תוך התייחסות לכישורי יומיום כמו הלבשה, אכילה, גמילה מחיתולים, והרחבת יכולות המשחק והלמידה.

 

טיפול תרופתי: 

נכון להיום אין טיפול תרופתי המרפא או משפיע על תסמיני הליבה של אוטיזם. עם זאת במקרים של קשיים נלווים כמו אגרסיות בלתי-נשלטות, הפרעות שינה, אפילפסיה ובעיות במערכת העיכול טיפול תרופתי יכול מאוד לעזור לרווחת הילדים.