מה זה אוטיזם?

אוטיזם הינה תסמונת שמאובחנת על פי קיומם של שני סימפטומים מרכזיים:

  1. קשיים בתקשורת חברתית

  2. התנהגות חזרתית ותחומי עניין צרים.

 

אוטיזם הינה תסמונת מאוד הטרוגנית, כלומר ילדים עם אוטיזם יכולים להיות מאוד שונים זה מזה. חלקם מפתחים שפה תקינה והתנהגות עצמאית מגיל צעיר בעוד שאחרים מתקשים מאוד לדבר וזקוקים לתמיכה במגוון גדול של פעולות יום-יומיות.

 

בישראל, אבחון רישמי כולל מכתב אבחנה של רופא (נוירולוג או פסיכיאטר ילדים) ומכתב נפרד מפסיכולוג. תהליך האבחון לרוב כולל מספר מפגשים בהם הקלינאים בודקים את התנהגות הילד באופן ישיר ומראיינים את ההורים. האבחון מזכה את המשפחה במגוון שרותי בריאות וחינוך, וקצבה חודשית מביטוח לאומי. לפרטים נוספים על זכויות, שירותים, וזכאות לטיפולים שונים אנו ממליצים לבקר באתר של אלו"ט ובאתר של משרד הבריאות.

שכיחות: על פי נתוני ביטוח לאומי משנת 2018, בישראל יש כ 18,000 ילדים מתחת לגיל 18 שמקבלים קצבת נכות בגין אוטיזם. לפי נתוני משרד הבריאות השכיחות שילד יקבל אבחנה של אוטיזם בשלב כלשהו בחייו, היא אחד ל 187 לידות.  חשוב לזכור כי מספר לא קטן של ילדים עם אוטיזם אינם מאובחנים בישראל בגלל חוסר מודעות, חוסר נגישות לשירותי אבחון מקצועיים, נורמות חברתיות, וסטיגמות אתניות (כגון פגיעה בכבוד המשפחה). בארה"ב שכיחות האוטיזם בשנת 2018 הייתה אחד ל 59, כך שככל הנראה בישראל יש מספר גדול של ילדים עם אוטיזם שאינם מאובחנים. חשוב לציין שיש פי 4 בנים עם אוטיזם מאשר בנות עם אוטיזם.