מחקר מעקב עיניים

6.jpg

אבחון מוקדם הינו קריטי לטיפול יעיל יותר בילדים עם אוטיזם. לכן אחד האתגרים המרכזיים כיום בעולם מחקר האוטיזם הוא מציאת שיטות חדשות ומדויקות לזיהוי ילדים עם חשד לאוטיזם שכדאי לשלוח לאבחון רפואי. חוקרים מהמרכז הלאומי לחקר אוטיזם בודקים האם ניתן לזהות ילדים עם אוטיזם על ידי מעקב אחרי תנועות העיניים שלהם בזמן שהם צופים בסרטים עם סיטואציות חברתיות.

 

מעל 200 ילדים בגיל 1-8 שנים שהגיעו עד כה למרכז הלאומי לחקר אוטיזם בסורוקה, השתתפו במחקר בו הם ישבו מול מסך טלוויזיה שמתחתיו מצלמה מיוחדת, היודעת לעקוב אחרי תנועות העיניים. המצלמה עקבה אחרי תנועות העיניים בזמן שהילדים צפו בסרטונים עם סיטואציות חברתיות שונות. החוקרים משווים את תנועות העיניים של הילדים עם האוטיזם לתנועות העיניים של ילדים בני אותו הגיל, עם התפתחות רגילה.

החוקרים מצאו שילדים בעלי התפתחות רגילה הסתכלו בצורה מאוד דומה על הסרטים – כלומר הם הסתכלו על אותם הגירויים ברגעים ספציפיים של הסרט. לעומתם, הילדים על רצף האוטיזם לא רק הסתכלו פחות על פרצופים של אנשים (כפי שנמצא במחקרים קודמים), אלא הסתכלו על הסרטים בצורה אקראית וייחודית – כלומר כל ילד הסתכל על גירויים שונים שנראו אקראיים. החקורים פיתחו מדד מיוחד שמשקף את אקראיות ההסתכלות ומודד עד כמה כל ילד שונה מהקבוצה עם ההתפתחות הרגילה. מדד זה איפשר לחוקרים לזהות בהצלחה מעל 70% מהילדים עם אוטיזם על סמך תנועות העיניים שלהם במהלך צפייה בסרט של כדקה וחצי. מעבר לכך נמצא שמדד זה העיד על חומרת הסימפטומים של הילדים כפי שהוגדרה על ידי הקלינאים שבדקו את הילד בבדיקות ADOS. תוצאות מרגשות אלו מראות שניתן באמצעים טכנולוגיים לזהות התנהגויות שמעידות על אוטיזם בילדים צעירים. אנו מקוים שפיתוח נוסף של טכנולוגיות אלו יאפשר להורים ולקלינאים לזהות בזריזות ילדים צעירים עם חשד לאוטיזם ובכך לקצר את תהליך האבחון שלהם. לקריאת המאמר המלא לחצו כאן

במחקר נוסף שפורסם לאחרונה במסגרת פרוייקט מעקב העיניים, החוקרים הראו שהתכונות הבסיסיות (כמו זמן תגובה, מהירות, תאוצה, דיוק, מספר תנועות עיניים לשנייה וכו') של תנועות העיניים של ילדים בני שנה עד שמונה עם אוטיזם אינן שונות מאלו של ילדים ללא אוטיזם. תוצאה זו חזרה על עצמו גם בבדיקה של תנועות עיניים שנעשו למטרות שהופיעו על המסך וגם בעת צפייה חופשית בסרטים שילדים אוהבים. 

המסקנה החשובה מהמחקר היא שלילדים עם אוטיזם אין בעיות מוטוריות בתנועות העיניים והם מבצעים תנועות עיניים בצורה תקינה. נראה שהילדים פשוט מעדיפים להסתכל על דברים אחרים. תוצאות אלו ממקדות את מחקרי ההמשך על הניסיון למצוא דרכים למשוך את תשומת הלב של ילדים עם אוטיזם להסתכל על אנשים ואינטראקציות חברתיות בכדי שיוכלו ללמוד תקשורת חברתית ביתר קלות.

סרטון המדגים את המעקב אחר תנועות העיניים של הילד

2019_03_26_026.jpg