חוקרים ורופאים

מנהל המרכז - (PhD) אילן דינשטיין

אילן דינשטיין הוא פרופסור חבר במחלקה לפסיכולוגיה ובמחלקה למדעי הקוגניציה והמוח באוניברסיטת בן גוריון בנגב. אילן ותלמידי המחקר שלו עושים שימוש בטכניקות הדמיה מוחית הכוללות EEG ו MRI במטרה להבין את תפקוד ומבנה המוח בשלבי ההתפתחות המוקדמים של אוטיזם. המחקר שלו כולל הקלטות של פעילות מוחית בילדים בני שנה וחצי עד שש במהלך שינה טבעית. לפרטים נוספים באתר האישי.  

חבר ועדת ההיגוי - (MD) גל מאירי

גל מאירי עומד בראש היחידה הפסיכיאטרית לגיל הרך במרכז הרפואי סורוקה והינו חבר סגל בבית הספר לרפואה באוניברסיטת בן גוריון בנגב. גל וצוותו מאבחנים מדי שנה כ 150 מקרי אוטיזם חדשים ומבצעים מעקב והערכת מצב לילדים עד הגיעם לגיל שמונה. מחקריו של גל עוסקים בשכיחות אוטיזם בקרב הקהילה הבדואית בנגב תוך דגש על הבנת גורמי סיכון בין תרבותיים, חברתיים, גנטיים וסביבתיים. בנוסף, גל יזם תוכנית להטמעת כלי הסינון MCHAT לאיתור מוקדם של אוטיזם בנגב.

חברת ועדת ההיגוי - (PhD) חוה גולן

חוה גולן היא חברת סגל במחלקה לפיזיולוגיה וביולוגיה תאית באוניברסיטת בן גוריון בנגב. חוה ותלמידי המחקר במעבדתה בוחנים כיצד חשיפה למצבי היפוקסיה-איסכמיה (מחסור בחמצן), קיומן של דלקות וחשיפה לתרופות אנטי-אפילפטיות במהלך ההריון משפיעים על התפתחות מוחית והתנהגות דמוית אוטיזם בעכברים. מחקרה מתמקד בתפקיד האפשרי של מטבוליזם חד-פחמני באם ובעובר כגורם סיכון לאוטיזם. לפרטים נוספים באתר האישי.

חבר ועדת ההיגוי - (PhD) עידן מנשה

עידן מנשה הוא חבר סגל במחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון בנגב. עידן ותלמידי המחקר שלו משלבים גישות אפידמיולוגיות, סטטיסטיות וביואינפורמטיות במטרה לזהות גורמי סיכון גנטים וסביבתיים לאוטיזם. מחקריו עוסקים בשכיחות אוטיזם בקבוצות אתניות שונות בנגב, חשיפה לגורמי סיכון סביבתיים במהלך ההריון והלידה וזיהוי שינויים גנטים בילדים המפתחים אוטיזם, כמו גם בחינה של השפעת זיהום אוויר על הסיכון לאוטיזם בישראל. לפרטים נוספים באתר האישי.

(PhD) יניב ציגל

יניב ציגל הוא חבר סגל במחלקה להנדסה ביורפואית באוניברסיטת בן גוריון בנגב. יניב ותלמידי המחקר שלו מתמחים בפיתוח אלגוריתמים לעיבוד שפה וזיהוי דפוסי דיבור בהקלטות שמע. אחד הפרויקטים במעבדתו של יניב כולל פיתוח מערכת עיבוד שפה אוטומטית שתוכל לזהות ולכמת דיבור חריג המאפיין אוטיזם כולל אקולליה ושימוש חריג באינטונציה. מערכת זו נבחנת בימים אלו על מאגר הקלטות שמע של ילדים עם אוטיזם שאובחנו במרכז לאוטיזם בנגב. לפרטים נוספים באתר האישי.

(MD) חגית פלוסר

חגית פלוסר עומדת בראש המכון להתפתחות הילד במרכז הרפואי סורוקה וחברת סגל בבית הספר לרפואה באוניברסיטת בן גוריון בנגב. חגית והצוות שלה מאבחנים מדי שנה כ 100 מקרים חדשים של אוטיזם ומספקים מגוון רחב של שירותים קלינים למשפחות אשר כוללים פיסיותרפיה, ריפוי בדיבור, וייעוץ פסיכולוגי.

(MD) רלי הרשקוביץ

רלי הרשקוביץ עומדת בראש המכון לאולטרה-סאונד מיילדותי וגניקולוגי במרכז הרפואי סורוקה. רלי והצוות שלה מבצעים יותר מ 5000 בדיקות אולטרסאונד מדי שנה ועוקבים אחר הריונות בסיכון גבוהה באיזור הנגב. רלי מתחילה בימים אלו מחקר על הקשר בין מדדים של התפתחות המוח בסקירות האולטרה-סאונד והסיכון לפתח אוטיזם. מחקר זה יאפשר לזהות תינוקות בסיכון מוגבר לאוטיזם כבר במהלך ההיריון.

(PhD) עופר דונכין

עופר דונכין הוא חבר סגל במחלקה להנדסה ביורפואית באוניברסיטת בן גוריון בנגב. עופר ותלמידי המחקר שלו חוקרים כיצד בני אדם שולטים בתנועות הגוף שלהם (שליטה מוטורית). עופר משתמש במגוון טכניקות חדשניות בשביל להקליט את תנועותיהם של נבדקים. במחקרו הנוכחי עופר בהקלטת תנועות של ילדים עם אוטיזם במכון לאוטיזם בנגב באמצעות מערכת ייחודית הבנויה מארבע מצלמות קינקט. מערכת זו מסוגלת לזהות את התנועות של הילד ולהפריד אותן משאר העצמים והתנועות שבחדר. מאגר מידע של הקלטות אלו מאפשר לצוות לזהות מקרים בהם הילדים מבצעים תנועות חזרתיות או תנועות חריגות אחרות. לפרטים נוספים בעמוד האישי.

(MD) שוש ארבל

שוש ארבל עומדת בראש היחידה לפסיכיאטריה של ילדים ונוער במרכז הרפואי סורוקה. שוש מתעניינת בחפיפה שבין אוטיזם והפרעות פסיכיאטריות אחרות דוגמת דיכאון וחרדה אצל בני נוער המאובחנים עם אוטיזם.

(PhD) רותי פרברי

רותי פרברי היא חברת סגל בבית הספר לרוקחות באוניברסיטת בן גוריון בנגב. רותי חוקרת את הגנטיקה של הפרעות התפתחויות ויש לה ניסיון רב בזיהוי מחלות מונוגניות שכיחות בקהילות המקומיות בנגב. רותי מתעניינת בגנטיקה של אוטיזם באוכלוסיה הבדואית ומתכננת להשתמש במידע גנטי ממשפחות בהן ההורים הינם קרובי משפחה (בני דודים ראשונים) בשביל לזהות בעיות גנטיות הגורמות לאוטיזם. לפרטים נוספים בעמוד האישי.  

(MD) חן שטיירמן

חן שטיירמן מנהלת את המרכז להתפתחות הילד של מכבי בבאר שבע. חן והצוות שלה מאבחנים כמאה מקרים חדשים של אוטיזם מדי שנה, ופעילות המרכז כוללת מעקב אחר כלל הטיפולים, השירותים וההשמה החינוכית של הילדים המאובחנים במרכז.

(PhD) אריאל טרסיוק

אריאל טרסיוק הוא חבר סגל במחלקה לפיזיולוגיה וביולוגיה תאית באוניברסיטת בן גוריון בנגב, ועומד בראש המעבדה לאבחון הפרעות שינה בסורוקה. אריאל הוא מומחה שינה אשר חקר את השפעתן של הפרעות שינה על התפתחות הן במודלים של בעלי חיים והן בבני אדם. אריאל הוא שותף פעיל במחקר השינה המתבצע במרכז אשר מנסה לאפיין את הפרעות השינה הייחודיות לאוטיזם (לכ 50% מהילדים עם אוטיזם בעיות שינה קשות).

(PhD) אורטל סלובודין

אוטרל סלובודין היא חברת סגל במחלקה לחינוך באוניברסיטת בן גוריון בנגב. אורטל חוקרת את הגורמים החברתיים, הרגשיים, והתרבותיים (למשל בושה, אשמה וסטיגמה חברתית) אשר משפיעים על החלטת המשפחות להשתמש בשירותים קליניים לאוטיזם כגון אבחון וטיפול.

(MD, PhD) אלון פרידמן

אלון פרידמן הוא חבר סגל במחלקה לפיזיולוגיה וביולוגיה תאית באוניברסיטת בן גוריון בנגב. מחקרו עוסק בתפקוד מחסום הדם-מוח והשפעתו על מחלות דוגמת אלצהיימר ואפילפסיה. אלון מתעניין בהבנת התפקיד האפשרי של ליקויים בתפקוד מחסום הדם-מוח בתקופת ההריון והינקות כגורם סיכון להתפתחות אוטיזם.

(MD) אנליה מיכאלובסקי

אנליה מיכאלובסקי היא רופאה בכירה במכון להתפתחות הילד במרכז הרפואי סורוקה וחברת סגל בבית הספר לרפואה באוניברסיטת בן גוריון בנגב. ביחד עם צוות קליני רב תחומי אנליה מאבחנת ומבצעת מעקב אחר ההתקדמתם של ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי.

(PhD) רחל גולן

רחל גולן היא חברת סגל במחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון בנגב. רחל חוקרת אפידמיולוגיה סביבתית ומתעניינת בהשפעה של גורמי סיכון סביבתיים על התפתחות אוטיזם.

(MD, PhD) יאיר צדקה

יאיר צדקה הוא נוירולוג ילדים ומנהל התחנה לאבחון ושיקום הילד של משרד הבריאות בבאר שבע. יאיר וצוותו מאבחנים כ 60 מקרים חדשים של אוטיזם מדי שנה ומספקים מגוון רחב של שירותים קלינים למשפחות הכוללות פיסיותרפיה, ריפוי בדיבור וייעוץ פסיכולוגי.

(PhD) פלורינה יוזפובסקי

פלורינה יוזפובסקי היא חברת סגל במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בן גוריון בנגב. פלורינה עוסקת בחקר ההיבטים הרגשיים והקוגניטיבים המאפיינים התפתחות אמפתיה אצל פעוטות עם ובלי אוטיזם תוך ניסיון להבין כיצד גנים, הורמונים ותפקודי מוח ספציפים משפיעים על התפתחות יכולת זו.  

(MD) אילן שלף

אילן שלף עומד בראש מכון הדימות במרכז הרפואי סורוקה, במסגרת זו הוא אחראי לכלל סריקות ה MRI המתבצעות בזמן ההריון באיזור הנגב. אילן מתעניין בחקר השינויים האנטומיים המתרחשים טרם הלידה הקשורים לסיכון מוגבר לאוטיזם.

(MD, MPH, PhD) 'נדב דוידוביץ

נדב דוידוביץ' הוא אפידמיולוג ורופא משפחה, פרופסור מן המניין וראש המחלקה לניהול מערכות בריאות בפקולטה למדעי הבריאות ובפקולטה לניהול באוניברסיטת בן גוריון בנגב. המחקר שלו עוסק במדיניות בריאות, היבטים של אי שיוויון בתחום בריאות הציבור, בריאות והגירה, מדיניות החיסונים, בריאות וסביבה, היסטוריה של רפואה ציבורית ואתיקה.

(MD) איריס נוימן

איריס נוימן היא רופאה בכירה במרפאה לנוירולוגיית הילד במרכז הרפואי סורוקה. איריס מאבחנת ומטפלת בילדים עם מגוון רחב של הפרעות נוירולוגיות דוגמת אפילפסיה. איריס חוקרת את השכיחות והחשיבות הקלינית של פעילות מוח אפילפטית באוטיזם.

(MD) אליהו לויטס

אליהו לויטס הוא מנהל על היחידה לפוריות ולהפריה חוץ גופית במרכז הרפואי סורוקה. הוא מתעניין באופן בו סוגים שונים של טיפולי פוריות קשורים בסיכון מוגבר לאוטיזם.  

Please reload