ילדים עם אוטיזם צופים באינטרקציות חברתיות בצורה ייחודית ושונה מילדים עם התפתחות רגילה

מחקר של ענבר אבני ושות'

אבחון מוקדם הינו קריטי לטיפול יעיל יותר בילדים עם אוטיזם. לכן אחד האתגרים המרכזיים כיום בעולם מחקר האוטיזם הוא מציאת שיטות חדשות ומדויקות לזיהוי ילדים עם חשד לאוטיזם שכדאי לשלוח לאבחון רפואי. ענבר אבני, סטודנטית במרכז הלאומי לחקר אוטיזם, בודקת האם ניתן לזהות ילדים עם אוטיזם על ידי מעקב אחרי תנועות העיניים שלהם בזמן שהם צופים בסרטים עם סיטואציות חברתיות.

מעל 200 ילדים בגיל שנה עד שמונה שהגיעו עד כה למרכז הלאומי לחקר אוטיזם בסורוקה, השתתפו במחקר בו הם ישבו מול מסך טלוויזיה שמתחתיו מצלמה מיוחדת, היודעת לעקוב אחרי תנועות העיניים. המצלמה עקבה אחרי תנועות העיניים בזמן שהילדים צפו בסרטונים עם סיטואציות חברתיות שונות. ענבר אבני השוותה את תנועות העיניים של הילדים עם האוטיזם לתנועות העיניים של ילדים באותם הגילאים עם התפתחות רגילה.

ענבר מצאה שילדים בהתפתחות רגילה הסתכלו בצורה מאוד דומה על הסרטים – כלומר הם הסתכלו על אותם הגירויים ברגעים ספציפיים של הסרט. לעומתם, הילדים על רצף האוטיזם לא רק הסתכלו פחות על פרצופים של אנשים (כפי שנמצא במחקרים קודמים), אלא הסתכלו על הסרטים בצורה אקראית וייחודית – כלומר כל ילד הסתכל על גירויים שונים שנראו אקראיים. ענבר פיתחה מדד מיוחד שמשקף את אקראיות ההסתכלות ומודד עד כמה כל ילד שונה מהקבוצה עם ההתפתחות הרגילה. מדד זה איפשר לענבר לזהות בהצלחה מעל 70% מהילדים עם אוטיזם על סמך תנועות העיניים שלהם במהלך צפייה בסרט של כדקה וחצי. מעבר לכך נמצא שמדד זה העיד על חומרת הסימפטומים של הילדים כפי שהוגדרה על ידי הקלינאים שבדקו את הילד בבדיקות ADOS.

תוצאות מרגשות אלו מראות שניתן באמצעים טכנולוגיים לזהות התנהגויות שמעידות על אוטיזם בילדים צעירים. אנו מקוים שפיתוח נוסף של טכנולוגיות אלו יאפשר להורים ולקלינאים לזהות בזריזות ילדים צעירים עם חשד לאוטיזם ובכך לקצר את תהליך האבחון שלהם.

2019_03_26_186.jpg