מחקר על תחלואה נלווית (קו-מורבידיות) בקרב ילדים על הרצף

מחקר של יותם דיצר ושות'

 

להרבה ילדים שמאובחנים עם אוטיזם יש בעיות בריאות והתפתחות נלוות. אבל עד כה לא היה ידוע איזה אחוז מהילדים עם אוטיזם בישראל מראים תחלואה נלווית (קו-מורבידיות) ומה הן בעיות הבריאות השכיחות ביותר. זו בדיוק השאלה שאותה חקר הסטודנט יותם דיצר באמצעות מאגר המידע הלאומי שבמרכז הלאומי לחקר אוטיזם.

יותם בדק את התיקים הרפואיים של כ-500 ילדים עם אוטיזם והשווה אותם לכ-2500 ילדים עם התפתחות רגילה. הוא מצא ש-25% מהילדים עם אוטיזם מאובחנים עם לקות נלווית אחת, ל-8% יש שתי לקויות נלוות ול-5% שלוש לקויות נלוות או יותר. זאת לעומת מספרים נמוכים באופן משמעותי בקרב אוכלוסיית הילדים עם ההתפתחות הרגילה.

אחת הלקויות השכיחות ביותר, שהחוקרים מצאו בקרב ילדים עם אוטיזם, הייתה לקות ראיה ולקות שמעיתית. נוסף לכך נמצאה שכיחות גבוהה יותר של לקויות נוירונליות והפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD). כשהחוקרים הפרידו בין קבוצת הבנים לקבוצת הבנות שבמחקר, הם גילו כי תופעת האנמיה (מחסור בתאי דם) שכיחה יותר בקרב בנות עם אוטיזם, לעומת זאת מחלות-לב נפוצות יותר בקרב בנים מאשר בנות.

שאלה חשובה היא האם תחלואה נלווית זו היא מקרית? או לחילופין אולי קשורה למנגנונים הביולוגיים שגם גורמים להתפתחות סממני האוטיזם? בנוסף, מחקרים נוספים המרכז האוטיזם מתמקדים במעקב אורכי על הילדים במטרה להשוות את התפתחותם לאורך החיים ולזהות ילדים שמשתפרים עם הזמן ועם קבלת טיפולים שונים.

Child Psychologist